Alkali Su Nedir ve Ne İşe Yarar? Alkali Suyun 4 Temel Faydası!

Bir insanın yaşamsal fonksiyonlarının gerçekleşebilmesi için oksijenden sonra su gelmektedir. Vücudumuzdaki su, manyetik ve elektriksel bir enerji üretilmesini sağlamaktadır. Bu enerji üretimi de bizlere yaşam gücü yani enerji vermektedir.

En sağlıklı su nedir diye sorulduğunda hiç şüphesiz cevabımız alkali su olacaktır. Bu içeriğimizde sizler için alkali su nedir, alkali su ne işe yarar, alkali su faydaları, gibi konuları derledik. Keyifli okumalar!

Alkali Su Ne Demek?

Alkali suyun, alkali iyonizer su, bazik su gibi isimleri vardır. Alkali iyonizer su isminin ne demek olduğunu daha iyi anlamak için iyon, iyonizer gibi terimlerin anlamı bilinmesi gerekmektedir. İyon, atomun çekirdeğindeki yüklerin eşit olmadığını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. İyonizer tanımı ise atomun iyonlaşma sürecine verilen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Suyun zararlı maddelerden arındırılması atom çekirdeğinin nötr dengesini değiştirmektedir. Bu işlemle su bazik özellikte olmakta yani ph değeri yükselmektedir. Ph değeri ise asit baz oranlarını gösteren serbest hidrojen iyon ölçü sistemidir. Ph değeri karbondioksit, bikarbonat, karbonat dengesiyle de ilgilidir. Normal suların ph değeri daha çok nötr değerlerde (7) olmasına karşın alkali su iyonizeri  ph değeri 7,5-8,5 aralığındadır. Karbondioksitin azalması bazik yani alkalisu üretilmesini sağlamaktadır.

Ph değeri yükseldiğinde sudaki oksijen seviyesi ile beraber antioksidan özellikler de artmaktadır. Vücuttaki asit özelliği gösteren toksinlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek pH değeri bulunan suyun içerisinde bikarbonat, magnezyum, silika, potasyum, kalsiyum bulunmaktadır. Mineral açısından da oldukça zengindir.

Düşük ph değerindeki sular, yani asidik sular ağır metallerin çözülmesini sağlamaktadır. Bu durum insan sağlığı için oldukça zararlıdır. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında tüketilmesi gerekilen suyun pH değer aralığının 6,5-9,2 olduğu belirtilmiştir. Kanın da ph değeri 7,35-7,45 olduğundan az da olsa asidik bir özellik taşımaktadır. Bu yüzden daha çok ph değeri 7 üstü yani bazik özellikte suların içerilmesi önerilmektedir. 

Alkali Su Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda alkali suyun, sağlımız açısından oldukça faydaları bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alkali suyun başlıca 4 temel faydasını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Vücudu toksinlerden arındırır
 2. Vücudun pH dengesini korur
 3. Kilo dengesinin korunmasına yardımcı olur
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur

Bunların dışında alkali suyun faydaları şu şekildedir:

 • Vücudumuzda kanla birlikte dolaşan oksijenin dağıtımını artırmaktadır.
 • Vücudumuzdaki asit miktarını da azaltmaktadır.
 • Kanda bulunan glukoz trigliserit ve kolesterol düzeylerinde azalma sağlamaktadır.
 • Midedeki asit oranını düşürdüğünden reflü gibi rahatsızlığı olan kişilere de faydası olduğu gözlemlenmiştir.
 • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur.

Asidik değeri yüksek olan su, ciltte bakteri veya mantar oluşumuna neden olabilmektedir. Bu sebeple cilt sağlığına da faydaları bulunmaktadır.

 • Alkalisu ise saç derisini nemlendirir, mineral ve vitaminlerin saç dibine geçmesine destek olmaktadır.
 • Antioksidan bir etkisi bulunduğundan cilt bariyerini korumakta ve cildin erken yaşlanmasını engellemektedir.
 •  Aşırı sebum üretimini azaltmaktadır.
 •  Akne iltihap vb sorunların iyileşmesinde ise rol oynamaktadır.

Evde Alkali Su Yapımı

Alkali özellikte suyu evinizde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Eczaneden damla şeklinde alıp filtrelenmiş temiz suya karıştırıp tüketebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta önerilen miktarda kullanmalısınız. Fazla damlatırsanız suyunuzun tadı bozulabilmektedir.

Bunun yerine evde kendiniz de hazırlamak isterseniz 2 litrelik filtrelenmiş temiz suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Ya da 1 bardak suyun içerisine doğal elma sirkesi veya yarım limon sıkıp alkali su elde edebilirsiniz. Yapıldıktan sonra da ilk 24 saat içerisinde tüketmeye özen gösterilmelidir.

Eğer evinizde su arıtma cihazı kullanıyorsanız, su arıtma cihazınıza alkali su filtresi ekleyebilirsiniz. Alkali filtre, arıtılan suyun ph değerini arttırarak sağlıklı bir su elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Mil Su Alkali filtreyi incelemek için tıklayınız!

Alkali Su Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alkali özellikte su yapmak isteyenlerin dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan suyun temiz ve filtrelenmiş bir su olması gerektiğidir. Çeşitli kimyasallardan ve zararlı bakterilerden arındırılmış temiz su olması çok önemlidir. Ters osmos teknolojisine sahip su arıtma cihazı ile temiz ve filtrelenmiş, sağlıklı suya erişim mümkündür.

Tüm bunların yanında kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin, hamilelerin ve çocukların su tüketiminde bir hekim tavsiyesi almaları önerilmektedir.

Bir yorum bırak

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.